Już od lat 70-tych w Europie stosuje się na szeroką skalę styropian jako skuteczny materiał izolacyjny. Producenci obiecują znaczne obniżenie kosztów grzewczych i długotrwałą ochronę elewacji, jednakże odbiega to w znacznej mierze od realiów. Systemy izolacji cieplnej starzeją się szybciej niż przypuszczano. Z reguły w przeciągu kilku lat na powierzchni tynku pojawiają się spękania. Przez mikro szczeliny wnika woda, w wyniku czego w ścianach zbiera się wilgoć. Skutkiem tego jest odpadanie tynku, zawilgocenie materiałów izolacyjnych, co wpływa na pogorszenie ich parametrów izolacyjnych oraz tworzenie się pleśni, jak i rozwój porostów na tynku. Zdaniem ekspertów około 80% elewacji dotyka ten problem. Nie wygląda to estetycznie, a zarodniki tych mikroorganizmów są szkodliwe dla ludzi. Dotychczasowe metody naprawy uszkodzonych elewacji okazywały się bardzo kosztowne, ponieważ w wielu przypadkach trzeba było je zrobić od nowa, a zabezpieczanie ich za pomocą dostępnych do tej pory farb z biocydami skutkowało tym, że problem wracał po krótkim czasie. Pomalowanie elewacji termoizolacyjną farbą ThermoShield rozwiązuje te problemy bez konieczności usuwania starej elewacji. W jaki sposób działa ceramiczna termoizolacyjna farba ThermoShield?
Farby termoizolacyjne ThermoShield wykorzystują fizyczną zasadę transportu wilgoci. Możemy powiedzieć, że farby termoizolacyjne ThermoShield, które są oparte na ceramice skutecznie osuszają podłoża i zabezpieczają je przed ponownym wnikaniem wilgoci, co powoduje, że przywraca im pierwotne właściwości izolacyjne. Mocny materiał wiążący i miliony kulek ceramicznych tworzą po nałożeniu elastyczną membranę. Duża zawartość ceramiki w farbie powoduje odbicie promieniowania słonecznego, co skutkuje brakiem napięć termicznych w materiałach budowlanych i tym samym brakiem spękań. Wszystkie powyższe cechy wpływają na to, że elewacje wyglądają przez wiele lat jak świeżo malowane.
Inną zaletą farby ThermoShield jest termoizolacja. Farby te odbijają promieniowanie cieplne, tak samo, jak wiele znanych do tej pory materiałów (np.: bardzo cienka folia aluminiowa chroniąca przed wychłodzeniem). Uzyskanie komfortu cieplnego dzięki termoizolacyjnym farbom ThermoShield jest bardzo proste i nieporównywalnie tańsze w porównaniu do tradycyjnych metod.
Oprócz tego farby obniżają wilgotność ścian, co powoduje, że ściana ma większy opór cieplny. To sprzyja mniejszej „ucieczce” ciepła na zewnątrz budynku. Należy również wspomnieć, iż termoizolacyjne farby Thermoshield wykorzystują reakcje endotermiczne.
Reasumując:
-termoceramiczna farba ThermoShield stanowi swoistą ochronę dla budynków i działa jak farba antyporostowa i to bez zawartości środków chemicznych;
-daje lepszy komfort cieplny;
-obniża wilgotność ścian;
-ma działanie termoizolacyjne,które polega na termorefleksji, mówiąc prościej na odbiciu promieniowania podczerwonego (cieplnego);
-przez wiele lat pomalowane nią elewacje wyglądają jak świeżo malowane.
Długotrwała ochrona elewacji – dzięki ThermoShield® Exterieur!
Ochrona przed zwietrzeniem, glonami, mchem oraz grzybem, połączona z dużym wyborem odcieni kolorów I polepszeniem rocznego bilansu zużycia energii w ciepłych jak I zimnych strefach klimatycznych.
Poprzez jedyną w swoim rodzaju syntezę dyspersyjnych polimerów akrylowych z ceramicznymi kuleczkami I aktywatorami powstaje termoceramiczna membrana, która chroni mury przed wnikaniem wody, jak diode higryczna. Jednocześnie przez oddziaływanie kapilarne membrany ThermoShield® ściany zostają osuszone. Poprzez wysuszenie murów obniżona zostaje ich przewodność cieplna tym samym polepszona zostaje izolacja cieplna budynku. Zimą promieniowanie słoneczne przenika efektywniej w mury, co dodatkowo polepsza wydajność energetyczn a budynku.
Latem dzięki endotermicznym właściwościom membrany ThermoShield® elewacje są schładzane przez zjawisko parowania dyfuzyjnego. To prowadzi do spadku temperatury w pomieszczeniach , zatem przyczynia się do istotnego obniżenia kosztów chłodzenia . Jednocześnie zewnętrzne powierzchnie ścian pozostają suche, co utrudnia powstawanie glonów, szczególnie na elewacjach docieplonych. W gorących strefach klimatycznych redukuje transport ciepła do wnętrz.
-zmienna otwartość dyfuzyjna
-reguluje wilgotność
-zapobiega powstawaniu glonów, mchu, grzybów i porostów
-odporny na zanieczyszczenia środowiska takie jak: smog, ozon, sole i kwasy
-przyjazny termicznie latem
-zimą oszczędza energię grzewczą
-odporny na zabrudzenia
-wysoka trwałość kolorów, ponad 100 000 odcienio
-wydłużony okres między renowacjami
-nie zawiera środków grzybobójczych oraz lotnych związków organicznych
-wypełnia szczeliny oraz rysy
-łatwy w obróbce
Codziennie przyjemny klimat
Czy powłoka o grubości 0,3 mm może oszczędzać energie?
Na pewno pojawią się opinie, że jest to mało prawdopodobne, aby taka cieńka warstwa dawała takie efekt.
W rzeczywistości jest to możliwe, jednak żeby to zrozumieć musimy odrzucić pojmowanie produktów ThermoShield jako materiału izolacyjnego, a skupić się na zjawiskach fizycznych, które pływają na oszczędność energii w budynkach. Obecnie znane są materiały cienkowarstwowe, których zadaniem jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury (np. folie ratunkowe)
Zdrowy klimat pomieszczeń
dzięki ceramicznym kuleczkom.Latem pomieszczenia nagrzewają się przeznintensywne działania promieni słonecznych.To ogranicza naszą koncentrację, ciężko nam się oddycha, a o spokojnie przespanych nocach możemy zapomnieć. Zimą wielu ludzi, mimo ogrzewania pomieszczeń odczuwa dyskomfort cieplny polegający na nierównomiernym nagrzewaniu się pomieszczeń. Przyjemny klimat każdego dnia bez względu na pogodę uzyskamy używając termoceramicznej farby Inteurier z naszej rodziny produktów Thermoshield®.
Farba do ścian wewnętrznych dzięki mikroskopijnym kuleczkom ceramicznym posiada aktywną powierzchnię, która tworzy termoceramiczną membranę.
W miesiącach letnich wyłapuje z powietrza nadmiar wilgoci , magazynuje ją I wyrównuje z suchym powietrzem (zasada entropii) . Powstaje zimno parowania, które ochładza powierzchnię ścian I prowadzi do spadku temperatury w pomieszczeniu.
Zimą przy mniejszej wilgotności powietrza farba termoceramiczna absorbuje energię ogrzewania I rozmieszcza ją równomiernie w swojej membranie, nie przekazując jej od razu do innych elementów budowlanych. Podwyższona temepratura powierzchniowa odpowiada za odbicie energii w bliskim obszarze podczerwieni (IR-Reflexion). Strumienie konwekcyjne oraz mostki cieplne zostają zminimalizowane , to działa przeciwko powstawaniu pleśni I wzbijaniu się cząsteczek kurzu.Dzięki temu powstaje przyjemny klimat zarówno dla alergików, jak I astmatyków. Farba dzięki swoim właściowościom fizycznym sprawia, że wilgotność powietrza utrzymuje się przez cały rok na poziomie 55%. Ten poziom jest uznawany przez większość ludzi za optymalny.
Farba nie posiada lotnych związków organicznych , jak zmiękczacze, rozpuszczalniki czy związki toksyczne. Ani w trakcie nanoszenia, ani po aplikacji nie zostają wyzwolone substancje czy opary, które są szkodliwe dla zdrowia lub działają alergicznie.
W pomieszczeniu dzięki farbie Interieur:
– zmienna otwartość dyfuzyjna
Budynki z wykonaną aplikacją ThermoShield
-regulacja wilgotność
-latem obniżenie temperatury wewnątrz
-oszczędność energii zimą
-redukcja negatywne działania mostków cieplnych
-zapobiega powstawaniu pleśni
-fogging – zwalczanie I zapobieganie
-odporny na zabrudzenia I nikotynę
-wysoka trwałość kolorów, ponad 100 000 odcieni koloru
-wydłuża okresy między renowacjami
-nie zawiera lotnych związków organicznych I rozpuszczalników
-nadaje się szczególnie dla alergików
-Idealny dla budynków użyteczności publicznej
-łatwy w użyciu