Instalacje

Dlaczego ogrzewanie podłogowe ?

Zalety ogrzewania podłogowego:

 • poprawia samopoczucie i komfort cieplny,
 • wykorzystuje niskotemperaturowe źródła energii, co pozwala na znaczne oszczędności energii cieplnej,
 • dzięki podłączeniu do generatora zimnej wody pozwala na chłodzenie pomieszczeń,
 • regulacja jest prosta i skuteczna,
 • zainstalowany pod podłogą pozostaje całkowicie niewidoczny, sprawia, że wszystkie ściany mogą być wykorzystane, a pomieszczenia można bez trudu utrzymać w czystości.
image 9

Ogrzewanie grzejnikowe

Patrząc na wykres możemy dojść do wniosku, że przy ogrzewaniu grzejnikowym temperatura w pomieszczeniu jest względnie niska przy podłodze, natomiast wzrasta w wyższych jego warstwach. Rozkład temperatur odbiega znacznie od rozkładu idealnego.

 

Rozkład temperatur

Idealny rozkład temperatur w pomieszczeniu jest wtedy, gdy temperatura jest najwyższa przy podłodze a opada w górnych warstwach pomieszczenia. Ciepło od podłogi daje odczucie najwyższego komfortu cieplnego.

 

Ogrzewanie podłogowe

Wykres pokazuje jednoznacznie, że rozkład temperatur w pomieszczeniu jest w tym wypadku najbardziej zbliżony do idealnego. Ogrzewanie pomieszczenia od strony podłogi pozwala na osiągnięcie idealnych warunków cieplnych, odpowiednich do długotrwałego przebywania ludzi w tym pomieszczeniu.

Rura wielowarstwowa PERT/Al/PE
PrezentacjaRura wielowarstwowa SudoSKIN to alternatywna propozycja Comap w zakresie rur z wkładką aluminiową. Stanowi ona dopuszczalny kompromis między ceną a jakością, spełniając nadal surowe wymagania europejskie. Nieco cieńsza niż w przypadku rury MultiSKIN warstwa aluminium nadal zapewnia skuteczną barierę dla przenikania tlenu, a tym samym gwarantuje własności zabezpieczające przed korozją.
CharakterystykaRura wielowarstwowa PERT/AL/PE to uniwersalna rura do instalacji, która może być prowadzona zarówno po wierzchu jak i zalewana betonem. Łatwa w kształtowaniu i wytrzymała jednocześnie, wykonana zarównoz metalu jak i z tworzywa, to rura o szerokim wachlarzu zastosowań, do nowych i modernizowanych instalacji.

– temperatura robocza max: 90°C

– temperatura szczytowa: 100°C

 – ciśnienie robocze max: 10 bar

– chropowatość: 0,007

– współczynnik rozszerzalności termicznej: 2,3.10-5 K-1

– współczynnik przewodności termicznej: 0,43 W/mK

image 10 1

 

Budowa

1) Zewnętrzna warstwa z polietylenu PEX-b: posiada właściwości zabezpieczające przed czynnikami zewnętrznymi.

2) Aluminium łączone laserowo doczołowo: zwiększa wytrzymałość rury i zabezpiecza przed przenikaniem tlenu.

3) Wewnętrzna warstwa z polietylenu sieciowanego PE-RT: poprawia właściwości wytrzymałościowe.

4) Klej o wysokiej wytrzymałości pomiędzy warstwą polietylenu i aluminium: spaja warstwy.

 

 

Prezentacja złączek zaprasowywanych do rur wielowarstwowych – serii S7000
 

 

Prezentacja

 Złączki zaprasowywane do rur wielowarstwowych i PEX. Szeroki wachlarz dostępnych figur pozwala na komfortowe wykonanie instalacji zarówno w nowych jak i modernizowanych obiektach.


Charakterystyka

Nowoczesny kształt złączek pozwala na szybkie i trwałe wykonanie instalacji przy użyciu wszechstronnego narzędzia (stosowanego również ze złączkami do PEX, a nawet miedzianych). Oferta Comap to ponad 20 figur złączek, które mogą być zalewane betonem. Dotychczasowi instalatorzy systemu Florys doceniają szeroki wybór złączek zaprasowywanych, które zapewniają rzetelność i szybkość wykonania instalacji.

Zalety

 – 10-cio letnia gwarancja w ramach systemu Florys .


Charakterystyka systemu

– Kompatybilność: złączki Sudo Press Cu z systemem Visu-Control® pasują do wszystkich narzędzi do zaprasowywania o profilu szczęk V.

– Zaprasowywanie: tysiące testów laboratoryjnych i podczas montażu instalacji na budowach nie wykazały żadnych uszkodzeń szczęk po zaprasowaniu złączek systemu Visu-Control®.

– Patent: system został opatentowany.

-Certyfikaty: COBRTI Instal, PZH


Charakterystyka pierścienia wizualizacyjnego:

-Materiał podlegający recyklingowi: poliamid wzmocniony włóknem szklanym (PA 6,6 15% wytrzymałość na uszkodzenia), zaprojektowany tak, aby uniknąć wszelkich uszkodzeń podczas transportu.

-Kształt: kształt pierścienia ma za zadanie zniwelowanie możliwych zagrożeń związanych ze zużyciem szczęki.

– Przechowywanie przed zaprasowywaniem: wyżłobienie na kielichu pozwala na utrzymanie go w odpowiednim miejscu przed zaprasowaniem.

– Bez zastosowania narzędzi: usunięcie pierścienia jest łatwe oraz możliwe bez stosowania żadnych dodatkowych narzędzi.

image 12

Oferta Visu-Control®:

Instalacje
 • - Pierścień zielony (kolor RAL 6018) do instalacji grzewczych oraz wody sanitarnej

  image 12 1
 • -Pierścień żółty (kolor RAL 1023) do instalacji gazowych

  image 13
 • - Gama złączek z miedzi i brązu do rur miedzianych dostępna w średnicach od 12 do 54 mm.

  image 15

Zastosowanie:

 Instalacje grzewcze i wodociągowe, ogrzewania podłogowego

– Instalacje ciepłej wody: temperatura maksymalna 95°C / ciśnienie maksymalne 16 bar.

– Instalacje grzewcze: temperatura maksymalna 110°C / ciśnienie maksymalne 6 bar

 

Zalety systemu

 – Wszystkie zalety łączenia miedzi „na zimno”: brak przegrzania, które osłabia instalację miedzianą, brak zjawiska kondensacji.

– Wyjątkowy komfort pracy instalatora: łatwe, pewne i szybkie połączenie; brak ciężkiego i niewygodnego do transportu narzędzia (palnik).

– Estetyka: brak uszkodzeń powłok malarskich w remontowanym pomieszczeniu.

 

Charakterystyka techniczna

 Instalacje wodociągowe: temperatura maksymalna 95°C / ciśnienie maksymalne 16 bar

Instalacje grzewcze: temperatura maksymalna 110°C / ciśnienie maksymalne 6 bar

średnice rur: 12-15-18-22-28-35-42-54 mm

średnice nominalne: 10-12-15-20-25-32-40-50 mm

 

Profil zaprasowywania

 – profil zaprasowywania „V”

Złączki zaprasowywane do instalacji z wysoką temperaturą czynnika ( Trwałe i szczelne połączenie rur w instalacji solarnej )

 

Opis

Złączki używane są do specjalnych aplikacji, a głównie do instalacji solarnych. W złączkach jest wykorzystany specjalny O-ring, który wytrzymuje ekstremalne obciążenie. Złączki opierają się na technologii VISU-CONTROL® z czerwonym pierścieniem identyfikacyjnym.

Dane techniczne

 – ciśnienie: 6 bar

– temperatura: -20°C do 200°C

– środek: 50/50 glikol/woda

– uszczelnienie O-ring FKM Viton

 

 

Profil zaprasowywania

 – profil zaprasowywania „V”

Zakres średnic

 – 15 do 22 mm

image 16

Opis wodnego niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego:

W ciągu ostatnich 10-ciu lat, ogrzewanie podłogowe cieszy się coraz większą popularnością. Można je stosować w budownictwie mieszkaniowym jak i użyteczności publicznej. Doskonale sprawdza się w obiektach wielkokubaturowych takich jak np. kościoły, baseny czy hale produkcyjne. Comap przygotował kompletny system ogrzewania podłogowego – Biofloor obejmujący zarówno elementy instalacji jak i technologi´ jego wykonania.Biofloor to system skierowany głównie do inwestorów indywidualnych.

image 2

Zalety systemu

Komfortowy: poprawiający samopoczucie i komfort cieplny:wpływa na to zmniejszenie różnicy temperatur między podłogą a sufitem, dzięki promieniowaniu cieplnemu i ograniczeniu konwekcji powietrza, (co redukuje przemieszczanie się kurzu i innych zanieczyszczeń w pomieszczeniu).
Ekonomiczny: niska temperatura wody zasilającej pomiędzy 35 a 45°C oraz możliwość indywidualnego zaprogramowania temperatury komfortu cieplnego dla każdego pomieszczenia pozwala na znaczne, w porównaniu z systemami tradycyjnymi, oszczędności energii cieplnej.
Umożliwiający grzanie i chłodzenie : zimą Biofloor gwarantuje łagodne ciepło i odczucie komfortu, latem, dzięki podłączeniu do źródła wody lodowej, sprawi, że w pomieszczeniu będzie panował przyjemny chłód.
Estetyczny: zainstalowany pod podłogą, pozostaje całkowicie niewidoczny, sprawia, że wszystkie ściany mogą być wykorzystane, a pomieszczenia bez trudu można utrzymać w czystości.